Знаете ли, че според Жак Лакан речевото развитие на всяко дете преминава през критичната „фаза на огледалото“? Това е моментът, в който се осъществява разпознаването на „аз“, и малкото човече осъзнава, че не е част от мама, а е отделен индивид.
Насърчаването на езикови модели е дълъг процес, който преминава през различни нива на разбиране. Тази седмица ние сме избрали да го проиграем през фотографията. Ето как:
- Фотографията – преди и сега:
- Чрез историята на това изкуство, ще се запознаем с идеи за образа и ще разберем защо е важно да гледаме през окото на обектива;
- Усмивки от старите ленти:
- Ще използваме ретро фотоапарати с лента, за да видим „магията“ на фотографията и как се запечатва образът на лента;
- Смарт камера:
- Ще си правим селфита, за да покажем ъглите на своето „аз“ и ще снимаме другите, за да отговорим на въпроса „кой си ти?“
Чрез технологиите (стари или нови) ще проправим път към езиковите ни занимания.
Човекът е социално същество, което означава, че има нужда от общуване, а това важи два пъти повече за децата! Едно от основните неща, които ни дава чуждият език, е възможността да познаем другия. Тази седмица в занятията ни по английски и немски ще се научим:
- Как да се представяме;
- Как да се запознаем с някого;
- Как да говорим за нещата, които харесваме.
Освен това ще засегнем важните теми:
- „аз и другите“;
- „аз като част от ние“
- „аз и ти = ние“
Ще се забавляваме много в изработката на lapbook – интерактивни книги с „изненади“ (капачета, лист в листа и др.), които ще демонстрират наученото у всяко от децата. Тук ще влязат в употреба нашите „щрак-щрак“ моменти. Нямаме търпение, а вие?
Знаете ли, че прабългарският календар се смята за един от най-точните от древните календари, достигнали до нас?
Знаете ли също, че месеците там са с имена на животни по подобие на китайския календар?
А как въобще хората са стигнали до измерване на времето?
Всъщност времето е категория, измайсторена от човека, за да може да отбелязва събитията, които белязват живота му. Повечето календари са свързани с ритуалите и духовните практики, които древните хора са извършвали (като слънцестоенето например). Затова и в същината си календарът е цикличен – има начало и край, които се повтарят година след година.
Древните гърци имали две понятия за време – хронос, по името на бащата на Зевс и кайрос, което днес означава метеорологичното време.
Ако искате да узнаете повече за часовете, дните, месеците и сезоните, елате с нас в поредната забавна седмица от лятната ни занималня!
Накрая ще знаете:
• как да казвате часа и да питате за него;
• да говорите за любимите си дни и сезони;
• да изчислите в коя година сте родени според древен календар.
МОЕТО ТЯЛО (mein Koerper/ my body)
Сигурно сте чували, че „очите са прозорец към душата“ и че „на лъжата краката са къси“.
Тялото е първата съприкосновеност на човека със света. Чрез нашето тяло ние не само виждаме, помирисваме, вкусваме, но и чувстваме и влизаме в допир с околните. Нашето тяло е нашата крепост! Нека я превземем
В нашата лятна занималня ние не само преподаваме език, но и се забавляваме. По този начин ангажираме всички модели на учене – кинетичен, визуален или слухов.
Учим чрез добре смазаните способности на нашето тяло да общува със света.
Следващото ни приключение е свързано именно с това. Какво ще научим?
Частите на тялото и буквите, с които започват – ABC – Körper;
Как функционира нашето тяло;
Какво ни разболява;
Какво ни прави силни и здрави;
Ще помислим за още идиоматични изрази, които включват части на тялото.
И ако това ви се струва малко, ще говорим още и за медицината, нейната история, кой е Хипократ и защо лекарите полагат Хипократова клетва.