fbpx
0878229244
ул. Солун 45, София кв. Борово

Как да учим думите по-лесно и ефективно?!

“Ох, защо е толкова трудно да запомня думите по немски?”

Подобни възклицания чувам многократно по време на курсовете по немски език в нашата школа Езиков център Deutsch korrekt.

Неслучайно ученето на думи е една постоянна тема в чуждоезиковото обучение. Просто без това не може!

Но трябва ли винаги да се превръща в драма, а много често и в причина за намаляваща мотивация и скорошно отказване с оправданието: “Аз не ставам,  нямам талант, да уча чужди езици.”? 

Отговорът е Не! Но, ако се учат още от самото начало правилно, и ако човек не се отказва прекалено бързо!

Главен фактор за успеха: ПОВТОРЕНИЕТО!

В днешно време разполагаме с доста повече технически ресурси, които биха ни улеснили и в ученето на чужди думи.

Като например методът за учене на чужди думи, (подходящ и за много други неща) с така наречената кутия с картончета.

картончета за учене на думи
Техника за учене на думи

Сега вече вместо това на помощ идват и компютърни програми за тази цел, като Phase 6.

И двата начина се позовават на един и същи принцип, но разбира се компютърът е по-привлекателен за децата, учениците и младото поколение.

Успехът се базира на това, че думите се повтарят и то през все по-голям интервал от време. Защото учените, посредством множество експерименти са установили, че само така, това, което искаме да научим, намира път към дългосрочната ни памет, а не бива изхвърлено от мозъка ни, считайки го за ненужна информация.

Дори е изчислено, че за целта ни трябват точно 6 повторения. И затова и кутията има 5 отделения, на шестия път можем да хвърлим картончето вече в коша, защото можем да сме сигурни, че сме го научили.

Ето и как се учат думите правилно!

Самостоятелност!

Независимо, дали става дума за деца или възрастни, е мого важно, да се научите, да учите самостоятелно и самоотговорно. Тоест, ако не уцелите някоя дума при повтарянето и проверката, да не я сложите въпреки това в следващото отделение, а съвестно да си я оставите на място. А не на края, да обвинявате метода, че не функционира и пак да се самоубеждавате: “Знаех си, че нищо няма да излезе!” Ще излезе, ако бъдете отговорен, съвестен и стриктен.

На това би трябвало да научим и децата си. Много ученици на въпроса, научили ли са си думите, отговарят смело с да, след проверката и въпроса, а как ги научи, става ясно, че или изобщо не са седнали, да ги прочетат или нещо с родителите са се опитвали, но неясно как. Затова не е нужно да помагате на децата си. Вие не можете да научите непознатите думи, вместо тях. Това, което можете, да направите, е да ги подтикнете и мотивирате, да учат самостоятелно. Нещо, което се отнася въобще за ученето. Но по тази болна тема ще пиша отделно.

1. Сядам и уча: Тоест чета и повтарям! (Без тази стъпка, надали е възможно, нещо да се научи)

  • Първия ден уча думите и в идеалния случай ги препрочитам още веднъж вечер, преди лягане.
  • След един ден повтарям научените думи. Ако не направя това, като един средно статистически учащ се, бих забравил около 30-50% от тях.
  • След това трябва да преговорим думите след три дни, една седмица, три седмици и един месец. Така показваме на мозъка си, че тази информация е важна за нас и трябва да отиде в дългосрочната памет.

2. Използвай научените думи!

  • Ако междувременно използвам научените думи, то повторенията ще стават съвсем бързо и неусетно. Разбира се, за тази цел в курсовете по чуждни езици според модерните методолгии по чуждоезиково обучение се използват именно думите, които сега учим, многократно в различни упражнения, в различни контексти, дават се упражнения с тях за домашна. И тук много често срещам две основни грешки: Едната е, че в упражненията не е включена съответната лексика и просто няма, как да е завъртят и повтарят новите думи. А другата много основна е, че учениците първо започват д си пишат домашните, без да са си научили думите. При което следват два сценария: или упражнението се прави чисто механично, по примера, без изобщо да се разбере смисъла на написаното, или се започва едно ровене по речници и отново се стига до демотивация. А ефектът от повтарянето не може да бъде постигнат. Затова винаги съветвам учащите се, първо да си научат думите и чак след това, да пристъпят към писането на домашната.

3. Превърни ученето на думите и изобщо чуждия език в част от твоето ежедневие.

Вече говорихме за това, как да използваш онлайн ресурси, за да включиш обучението ти по немски език в ежедневието си. Дали ще гледаш филми на английски или немски език, или ще слушаш музика, ще пееш немски песни или ще следиш новините в пресата, всичко това ще ти даде невероятни възможности, да упражняваш и натрупваш речниковия си запас.

Впрочем, за начинаещи са особено полезни филмите с надписи, както и адаптираните книги за съответните нива, според Европейската езикова рамка. Няма дори да забележите, колко бързо ще затвърдите и разширите речника си.

4. Да учите от тетрадка речник, като закривате едната страна и се изпитвате сами или помолите, някой друг да ви изпита.

Този метод, макар че се счита вече за по-остарял и не дотам ефективен, въпреки всичко може да ви е доста от полза, ако, както вече казах в началото, го използвате правилно. Като дългогодишен преподавател съм абсолютно за тетрадка речник. Разбира се тук е въпросът, какво се случва с нея. Ако нанесем в нея думите само от първия урок и после я захвърлим някъде, със сигурност няма да ни е от полза. Но в крайна сметка и тя също би могла да се използва подобно на кутията с картончетата и да ни служи вярно за преговор и повтаряне на старите думи, и за учене на новите. Освен това тя не изисква толкова времеви ресурс, както картончетата, компактна е и може да я вземате навсякъде със себе си, да се тествате в автобуса, колата, на път за училище или работа.

N.B. По отношение на картончетата, ако не използвате готова за целта картотека, вече се продават доста такива, бих ви съветвала, да не прекалявате с нейното оформление. Какво имам предвид: някои хора прекарват часове наред в това да направят перфектната кутия с най-интересните картончета с разноцветни моливи и т.н. И когато дойде моментът да се заловят с ученето, вече са толкова изтощени от цялото това ръкоделие, или просто свободното време им е изтекло буквално през пръстите, че ученето пак бива отложено.

Така че имайте едно на ум, че няма универсални техники, както няма и универсални хора и изберете това, което на Вас ще Ви върши работа.

Същото предупреждение отправям и към онези, които обичат да се обграждат с всебъзможни речници, граматики и помагала. Ровят с часове в тях, записват за една дума абсолютно всички значения и после просто се загубват в целия този лабиринт и резултатите са просто незадоволителни, като се има предвид вложените ресурси.

Затова и при ученето на думи важи максимата, че по-малкото, е често повече. Ученето на първо място трябва да е ефективно! 

Какво да направя, ако някоя дума изобщо не иска да ми влезе в главата?!

Не сте единственият! Често някои думи просто ни се изплъзват. Знаем, че сме ги учили, дори помним в кой урок, на коя страница са били, но просто не ги помним.

Разбира се и за това си има начин.

1. Запомнете образа!

Особено при децата тази техника е много успешна и най-малките при нас си бяха направили цели картинни речници. Първоначално е добре да се нарисува дадената дума, след време вече ще е достатъчно само да си я представим пред очите, за да я запомним. Както знаем има различни видове памет: слухова, визуална, тактилна и т.н. и ние би трябвало да се възползваме от всички и да открием, коя работи най-добре при нас.

2. Сложете си я пред очите!

Няма  нещо, което да не може да бъде запомнено. Всичко е въпрос на повторение. Ако трябва си напишете дадените думи на листчета, още по-добре и с картинка и си ги лепнете някъде, където ще са ви пред погледа през целия ден, може и в тоалетната или на огледалото. Важното е, няколко пъти на ден, да минавате от там, да ги виждате и повтаряте.

3. Съчинете си някоя история за дадената дума.

Колкото по-странна и изчанчена, толкова по-сигурно е, че ще я запомните. Немците му казват на това Eselsbrücke или магарешки мост. Постройте си и вие мостче към трудната дума. На пр. как запомних като ученичка думата на немски език plötzlich, звучи ми като пльок и айде…, а означава внезапно.

Всеки сам трябва да измисли своите магарешки мостчета, защото и той трябва да си спомни за тях, когато е нужно, а не да мисли: “Ох, имаше за това едно Eselsbrücke, ама как беше.”

4. В някои езици като английския е по-трудно самото изписване на думата и доста хора имат трудности със запомнянето именно на записа.

Нищо не ви пречи в началото да произнасяте думата, така както се пише, докато я запомните, после вече ще си я прозинасяте правилно.

Със сигурност ученето на думи е една от най-трудната и може би най-неблагодарната, неприятната част от изучаването на чужд език. Но и тук, ако внесете елемент на забавление или състезание, ще минавате доста по-леко през този етап, без който няма как да усвоите чуждите думи.

Представете си само, Гьоте е боравил с 90 000 -100 000 думи, а за да говорите що годе свободно на даден език са ви нужни от 3000 до 5000 думи.

За какво говорим изобщо?!